Malownicza biskupiańska wieś - opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach biskupiańskich.

Warsztaty są swego rodzaju podróżą w czasie i przestrzeni, podczas której pieczemy ciastka by je potem wspólnie zjeść, siejemy zboże, malujemy makatki, uczymy sie prać i prasować żelazkiem na dusze, poznajemy tajniki stroju regionalnego i bawimy się na dożynkach wiejskich. By uczestnicy lepiej poznali stroje z regionu, jedna z nas na warsztatach nosi oryginalny strój biskupiański, wykorzystujemy tez na zajęciach wielkoformatowe ubieranki i puzzle. Uczestnicy zabierają na pamiątkę makatkę i zasiane zboże, maja poczęstunek z upieczonych przez siebie ciastek i kawy zbożowej/soku. Warsztaty teatralno-plastyczne - legendy polskie/legenda z regionu Biskupizny.

Warsztat w oparciu o legendę biskupiańską o pustelniku i gruszy. Wspólnie ilustrujemy opowieść, wykonujemy instrumenty i wystawiamy spektakl opowiadający historię, która wydarzyła się wieki temu na terenie naszego mikroregionu folklorystycznego. Uczestnicy zabierają ze sobą wykonane instrumenty. Nagranie ze wspólnego występu jest również wyjątkową pamiątką dla grupy.

Warsztaty podczas których poznajemy wybrane legendy polskie, wykonujemy ozdoby i zabawy z nimi związane. Warsztaty we współpracy z Krainą Orła Białego w Starym Gostyniu, znajduje sie tam również duży teren rekreacyjny, małpi gaj, możliwość zorganizowania całodziennej wycieczki i poczęstunku. Facebook: Kraina Orła Białego. 

Warsztat rękodzielniczy - śpiewy, tkanie, nawlekanie.

Tkaniu ozdobnych krajek (kolorowych taśm) i nawlekaniu czerwonych korali towarzyszyć będzie śpiew biskupiańskich przyśpiewek. Na warsztacie przenosimy sie w czasy, kiedy rękodzielniczej pracy towarzyszyły wspólne spotkania, śpiewy i rozmowy. Krajki służyć mogą za pasy, ozdoby wplatane we włosy, rączki do toreb, bransolety. Czerwone korale przyozdabiać muszą szyję każdej Biskupianki, nie obędzie się więc bez tej pamiątki z Biskupizny. Warsztat zróżnicowany ze względu na stopień trudności i wieku uczestników. Wspaniałe urozmaicenie spotkań integracyjnych lub imprez urodzinowych. 

Warsztaty anielskie - rękodzieło inspirowane aniołami.

Malowanie na drewnie, porcelanie, tkaninie (DO WYBORU) tematyki anielskiej. W zależności od pory roku i zainteresowania grupy malujemy: obrazy na drewnie, podkładki drewniane pod kubki, bombki, kubki, poduszki, torby. Przeplatamy to opowieściami o aniołach stróżach i unikatowym łysym aniołku z kościoła pw. Św. Michała Archanioła w Domachowie – sercu Biskupizny. 

Warsztaty rękodzielnicze z serii: „W krainie wyobraźni”.

Mają na celu wyzwolić w nas twórcze zdolności i potencjał oraz stworzenie oryginalnych dekoracji i ozdób. Rodzaje warsztatów:

  • malowanie i zdobienie tkanin, porcelany, drewna i kamieni, bombek i wydmuszek,
  • szycie i haftowanie,
  • tworzenie biżuterii: korale, broszki z naturalnych elementów, filcowe dekoracje i broszki , malowane lub tkane bransolety,
  • łapacze snów,
  • plecenie wianków i wieńcy

Używamy naturalnych materiałów, często zbieranych na polach, łąkach i w ogrodach, wykorzystujemy również materiały wtórne przerabiając je na piękne przedmioty. Za inspirację służy nam przyroda, rośliny, owady oraz nasz ukochany rodzimy folklor biskupiański na czele z haftami i tęczowymi kolorami spódników.

Etnoopowiastki - warsztaty rękodzielnicze w oparciu folklor krajów świata.

Poznajemy kulturę innych regionów i wykonujemy prace rękodzielnicze związane z danym regionem świata: origami, łapacze snów, jaja faberge itd.

Dizajn – stwórz coś sam.

Warsztat kreatywny, na którym projektujemy i wykonujemy pocztówkę lub zakładkę do książki. Za inspirację posłużą nam prace uznanych artystów takich jak np Zofia Stryjeńska.

Świętojańskie plecenie, bajanie i pląsanie.

Warsztat z plecenia wianków przeplatany opowieściami i zabawami związanymi z najkrótszą nocą w roku. Wianki są motywem przewodnim warsztatu, zarówno te do wplecenia we włosy jaki i te do dekoracji domu, ozdabiać będziemy je wstążkami , bibułowymi kwiatami, naturalnymi materiałami z łąk i pól. Warsztat zróżnicowany ze względu na stopień trudności i wieku uczestników. Wspaniałe urozmaicenie spotkań integracyjnych lub imprez urodzinowych.

Ozdoby choinkowe.

Jak wyglądały i czego były symbolem dawne ozdoby choinkowe, czym był podłaźnik i słomiane pająki. Warsztaty rękodzielnicze, podczas których wykonamy pawie oka, łańcuchy ze słomy, anioły z papieru lub ozdobimy bombki . Wszystko w świątecznej atmosferze, pełne opowieści i piernikowego aromatu. Warsztaty zakończymy spotkaniem przy piernikach i kolędzie. Wieńce dożynkowe.

Warsztat z plecenia tradycyjnych, czteroramiennych wieńcy dożynkowych, ozdobionych naturalnymi materiałami, bibułą i wstążkami. Taki wieniec stanowi gotową ozdobę i element tradycyjnie obchodzonych dożynek – hucznego święta plonów. Na warsztatach powstanie jeden większy (ok 70 cm wys.) lub dwa mniejsze wieńce (ok 50 cm wys.) – w zależności od potrzeby i ilości uczestników. 

Wielkanocne ozdoby - tradycyjne palmy, kolorowe pisanki.

Warsztat rękodzielniczy, na którym poznając wielkanocne zwyczaje i tradycje wykonamy pisankę oraz palmę wielkanocną, które przyozdobią kosz na święcone potrawy lub udekorują świąteczny stół. Warsztat zróżnicowany ze względu na stopień trudności i wiek uczestników. Dla zaawansowanych – zdobienie wydmuszek jaj gęsich różnymi metodami.