Współpraca

Biskupianki w Podróży

Podróżują w czasie i przestrzeni promując Biskupiznę. Odkrywają na nowo Biskupiznę i potencjał strojów tego regionu. Uwielbiają rzeczy piękne i wyjątkowe, nawet wtedy, gdy ich uroda nie jest oczywista lub nadgryzione są przez ząb czasu. Daria Andrzejewska i Magdalena Wojciechowska od kilku lat tworzą niestereotypowy duet „Biskupianki w Podróży”. Korzenie rodzinne obu pań sięgają autentycznej Biskupizny. Spotkały się w 2012 roku przy tworzeniu pokazu mody „Paryski szyk, biskupiański dryg”. Wspólne doświadczenia skrzyżowały ich drogi i okazało się, że choć są różnymi osobowościami, rozumieją się w pół słowa. I tak już zostało. Wspierają się i działają, a planom nie ma końca. Biskupizna jest dla nich niewyczerpanym źródłem inspiracji i pasją. Od kilku lat podróżują w czasie i przestrzeni związanej z tradycją i folklorem biskupiańskim. Czasem sięgają do dawnych zdjęć, opowieści, zapomnianych tradycji i miejsc, a czasem to one są zapraszane w miejsca odległe – by zaprezentować to co kochają. Tradycja regionu Biskupizna zainspirowała je do tworzenia rękodzieła z wykorzystaniem naturalnych materiałów i wartości jakie niesie życie związane z przyrodą i kulturą ich przodków. Tej fascynacji poświęciły profil na facebooku „BISKUPIANKI W PODRÓŹY”

Zespół Biskupiański

Zespół Biskupiański Z Domachowa I Okolic
Zespół założony został w 1972 roku z inicjatywy Jana z Domachowa Bzdęgi oraz Zofii Nowak i nawiązywał tradycjami do działającego w latach 1932-1939 Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego „in crudo” z Domachowa i Okolic, którego twórcą i prezesem był również Jan Bzdęga. Członkami zespołu od początku byli rolnicy rozmiłowani w tradycyjnym folklorze regionu Biskupizny. .Na repertuar zespołu składają się piosenki i tańce ludowe charakterystyczne dla folkloru biskupiańskiego. Zespół oprócz zwykłych wiązanek tanecznych prezentuje również inscenizacje poszczególnych obrzędów ludowych, a także ciągle te obrzędy kultywuje czyniąc folklor biskupiański ciągle żywym.

DagaDana-polsko- ukraiński

DagaDana-polsko- ukraiński zespół grający muzykę świata. W muzyce zespołu pojawiają się różne style takie jak jazz, folk, i elektronika.

Muzeum Stolarstwa i Biskupizny

To miejsce unikatowe w skali europejskiej. Mieści się w budynku Fabryki Mebli powstałej w 1922r . i przetrwała w niezmienionej formie do dnia dzisiejszego. W muzeum znajduje się również izba biskupiańska poświęcona lokalnemu folklorowi.

Dom Tańca

Stowarzyszenie założyła w 1994 grupa osób zafascynowanych polską muzyką tradycyjną in crudo, czyli w jej oryginalnym brzmieniu, bez stylizacji i opracowań. Zajmują się szczególnie tańcem, śpiewem i muzyką instrumentalną Polski Centralnej i Wschodniej. Jeżdżą na wieś, gdzie uczą się od starszych ludzi dawnych sposobów gry na instrumentach, śpiewu i tańca. Prowadzą także warsztaty muzyczne i zajęcia z dziećmi, organizują koncerty i potańcówki z udziałem wiejskich muzykantów. Od połowy 2015 r. wiele ich działań lokują pod dachem Ambasady Muzyki Tradycyjnej – placówki dyplomatycznej i edukacyjnej, którą powołali do życia w drewnianym domku w sercu Warszawy.
Kulminacją całorocznych działań jest Tabor Domu Tańca – letni festiwal, na którym spotykają się znawcy i miłośnicy muzyki tradycyjnej, mistrzowie i uczniowie, młodzież i artyści wiejscy starszego pokolenia.

Dudzuarze.pl

Strona dudziarze.pl powstała z inicjatywy Fundacji Muzyka Zakorzeniona, przy współpracy z praktycznie wszystkimi polskimi środowiskami dudziarskimi. Zależało nam na tym by w ciekawy sposób opowiedzieć o niezmiernie ciekawym instrumencie jakim są dudy oraz o ludziach z nimi związanymi – z przeszłości i teraźniejszości.